Ingezonden: how to gratis winkelen bij Jumbo

Zodoende hebben we bakken met gratis boodschappen kunnen doen bij de Jumbo. Vla, taart, groente, melk, aardappelen, kant-en-klaar-maaltijden, noem het maar op. Elke dag was het feest en regelmatig hadden we zelfs zoveel boodschappen dat we het maar zijn gaan uitdelen aan zwervers. Ik kan dit iedereen aanraden. Je waant je een moderne Robin Hood!
So far, so good. Tot vandaag. Vandaag heeft de Jumbo, of althans de franchisenemer van mijn lokale Jumbo, besloten dat het zo niet langer kan. Toen ik met een bak gratis boodschappen bij de servicebalie aankwam ontstond er een grimmige situatie die ik niet had kunnen voorzien. De glimlach die ik gewend ben bij de service van de Jumbo (zekerheid #2) had plaats gemaakt voor een minachtende blik. Voor ik het wist waren de artikelen verzameld en werd ik gesommeerd te wachten.
Na enige tijd kwam het gehoofddoekte meisje terug om mij er smalend op te wijzen dat ik misbruik maak van de 7 zekerheden en de boodschappen niet meegegeven zouden worden. 'Dit kan niet!' luidde het. 'Jij zoekt producten!' Klopt. Maar nergens staat vermeld dat ik dat niet mag. Sterker nog, in de 4e zekerheid wordt gesproken van 'het vinden van een product'. En om te vinden moet toch echt eerst gezocht worden.
Eerlijk is eerlijk. De regels van de Jumbo worden de ondernemer als zijnde franchisenemer opgedrongen. Ik kan me heel goed voorstellen dat een ondernemer niet kan blijven bestaan wanneer hij elke dag zijn artikelen gratis moet weggeven. Maar het doet me deugt dat ik dit één keer zeggen mag: ik maak de regels niet!
Zij bepalen het spel. Zij verzinnen de regels. De Jumbo gedraagt zich nu als een 8-jarig kind dat halverwege een partijtje mens-erger-je-niet het bord omver gooit om in tranen te roepen dat 'het niet eerlijk is'. In het communiqué van gisteren geven ze aan de 7 zekerheden hoog in het vaandel te dragen.
Nou, mooi niet dus.